Naujienos

Kintančios migracijos tendencijos geopolitinio nestabilumo kontekste: kokie svarbiausi Europos šalių 2024 m. pokyčiai?

2025 07 10


Europos migracijos tinklas (EMN) paskelbė 2024 m. migracijos ir prieglobsčio ataskaitą, kurioje pateikiama lyginamoji migracijos ir prieglobsčio srities pokyčių analizė EMN narėse ir stebėtojo statusą turinčiose šalyse. Remiantis 30 nacionalinių informacijos centrų (AT, BE, BG, HR, CY, CZ, EE, FI, FR, DE, EL, HU, IE, IT, LV, LT, LU, MT, NL, PL, PT, SK, SI, ES, SE, NO, GE, MD, RS, UA) ir ES lygmens šaltinių duomenimis, ataskaitoje išskiriami pagrindiniai 2024 m. teisiniai ir politiniai pokyčiai. Ši ataskaita papildo nacionalines EMN ataskaitas ir padeda įgyvendinti nuoseklią, veiksmingą ir į ateitį orientuotą migracijos ir prieglobsčio politiką.

ES migracijos ir prieglobsčio politika 

2024-ieji tapo lūžio metais ES migracijos ir prieglobsčio politikoje – priimtas Migracijos ir prieglobsčio paktas. Šiuo paktu, įsigaliosiančiu 2026 m. birželį, siekiama užtikrinti labiau koordinuotą, solidarumu grįstą migracijos valdymo sistemą visoje ES. 

Paminėtina, jog Paktas priimtas geopolitinio nestabilumo kontekste. Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, ES Taryba pratęsė laikinosios apsaugos galiojimą iki 2026 m. kovo. Tuo pačiu metu migracijos dinamiką toliau veikė regioninės krizės Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje, kurios prisidėjo prie augančio spaudimo valstybių narių prieglobsčio ir priėmimo sistemoms. 

Be to, 2024 m. ES lygmeniu vyko ir kiti svarbūs pokyčiai: pradėta Šengeno erdvės plėtra – priimti sprendimai dėl Bulgarijos ir Rumunijos įtraukimo, taip pat toliau investuota į pažangių informacinių sistemų diegimą. Tarp jų – Atvykimo ir išvykimo sistema (AIS) ir Europos kelionių informacijos ir leidimų sistema (ETIAS), kurios ateityje leis užtikrinti efektyvesnę išorės sienų stebėseną, geresnį rizikų vertinimą ir migracijos procesų valdymą visos ES mastu. 

 

Prieglobsčio prašymų ir neteisėtų sienos kirtimų skaičiaus mažėjimas

Pirmą kartą pateiktų prieglobsčio prašymų (angl. first-time asylum applications) skaičius ES sumažėjo 13% – nuo 1 milijono 2023 m. iki 917 tūkst. 2024 m. Tuo pat metu neteisėtų sienos kirtimų skaičius pasiekė žemiausią lygį nuo 2021 m. – užfiksuota kiek daugiau nei 239 tūkst. atvejų – tai 38% mažiau nei 2023 m. 

Šį mažėjimą daugiausiai lėmė 59% sumažėję atvykimai Viduržemio jūros centriniu maršrutu, susiję su mažesniu išvykstančiųjų skaičiumi iš Tuniso ir Libijos. Reikšmingai prisidėjo ir 78% sumažėjusi migracija Vakarų Balkanų maršrutu. 

 

Kintantys nacionaliniai požiūriai 

Reaguodamos į nacionalinio saugumo iššūkius, spaudimą prieglobsčio priėmimo sistemoms ar siekdamos efektyviau reguliuoti teisėtą migraciją, dalis EMN narių ir stebėtojo statusą turinčių šalių (AT, BE, CZ, DE, EL, FI, FR, HU, IT, LT, NL, PL, PT, SE, SI, SK, MD) ėmėsi griežtesnių migracijos ir prieglobsčio priemonių. Tarp jų – sugriežtintos prašymų priimtinumo procedūros, atnaujinti leidimų išdavimo kriterijai, stiprinamas ryšys tarp integracijos ir teisės gyventi šalyje. 

Visose pagrindinėse srityse toliau vyko skaitmenizacija – nuo prieglobsčio procedūrų ir darbo leidimų iki integracijos paslaugų. Buvo diegiami nauji internetiniai portalai ir įrankiai, skirti sutrumpinti prašymų nagrinėjimo laiką, didinti skaidrumą bei palengvinti komunikaciją tarp valdžios institucijų ir prašymų teikėjų. 

 

Darbo jėgos migracija ir integracija išlieka pagrindiniais politikos veiksniais 

Pokyčiai, apėmę teisėtą migraciją, buvo orientuoti į darbo rinkos poreikius. Įdiegti spartesni leidimų išdavimo modeliai, supaprastintos darbo leidimų procedūros bei inicijuotos naujos partnerystės siekiant pritraukti tarptautinius talentus. 

Beveik visos EMN šalys narės ir stebėtojo statusą turinčios šalys (AT, BE, BG, CY, CZ, DE, EE, EL, ES, FI, FR, HR, IE, IT, MT, NL, LU, LV, PL, PT, SE, SI, SK, NO, GE, MD, RS) pranešė apie priemones, skirtas skatinti trečiųjų šalių piliečių įsitraukimą į visuomeninį gyvenimą. Daug dėmesio skirta kalbos mokymuisi, galimybei naudotis švietimo sistema ir ankstyvam įsitraukimui į darbo rinką. 

 

Dėmesys grąžinimui, reintegracijai ir bendradarbiavimui su šalimis partnerėmis 

Kelios EMN narės ir stebėtojo statusą turinčios šalys įgyvendino naują politiką, kuria siekiama sustiprinti grąžinimo ir readmisijos procedūras, pagerinti asmenų tapatybės nustatymą ir užpildyti teisines spragas, susijusias su aiškaus statuso neturinčiais asmenimis. Bendradarbiaujant su Frontex ir teikiant konsultacijas ar finansines paskatas, buvo skatinamos savanoriško grįžimo ir reintegracijos programos. 

Taip pat šalys plėtė bendradarbiavimą su šalimis partnerėmis, sudarydamos darbo jėgos judumo susitarimus, įgyvendindamos pasienio valdymo iniciatyvas ir stiprindamos kovos su prekyba žmonėmis sistemas. 

 

Spauskite čia ir susipažinkite su EMN AMO išvadų santrauka. Santraukos skyriuose pateikiami interaktyvūs žemėlapiai – skaitytojas gali spustelėti, palyginti ir išskleisti duomenų rinkinius. Kiekviename puslapyje rasite žemėlapių naudojimo instrukcijas. 

Plačiau su EMN metine migracijos ir prieglobsčio ataskaita galite susipažinti šiuo adresu. Svarbiausia praėjusių metų EMN narių ir stebėtojo statusą turinčių šalių migracijos srities statistika prieinama čia