Naujienos
Skaitmeninių klajoklių vizos: potencialus instrumentas pritraukiant aukštos kvalifikacijos talentus
Šiuo metu Lietuva patiria aukštos kvalifikacijos talentų stygių, stabdantį šalies ūkio augimą. Reflektuodama susidariusią situaciją, Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tikina, jog Lietuva privalo būti atvira talentams iš viso pasaulio, potencialiu sprendiniu įvardindama nuotolines darbo vizas. Būtent todėl Europos migracijos tinklas (EMN) Lietuvoje dalinasi kolegų iš Latvijos ad-hoc užklausos rezultatais, kurioje tinklo šalys pristatė turimas patirtis įgyvendinant skaitmeninių klajoklių vizų iniciatyvą.
Valstybėse, naudojančiose skaitmeninių klajoklių vizas, tikimasi pritraukti trečiųjų šalių piliečius, dirbančius nuotoliniu būdu savo pilietybės arba kitose šalyse. Nepaisant to, daugumoje Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ši iniciatyva nesusilaukia didelio populiarumo. Atsakinėdamos į ad-hoc užklausos klausimus, trylika Bendrijos narių nurodė, kad jų šalyse šios rūšies vizų gauti neįmanoma, o diskusijų dėl jų įvedimo nevyksta.
Teigiamai į skaitmeninių klajoklių vizas žiūrima septyniose ES valstybėse narėse. Penkios šalys - Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovėnija, Suomija – teigė neturinčios tokio tipo vizos, tačiau pabrėžė svarstančios apie galimybę ją įvesti. Detalizuodami, kodėl pagal šiuo metu veikiantį reglamentą trečiųjų šalių piliečiams neleidžiama gauti nuotolinių darbo vizų, kolegos iš Lenkijos nurodė, kad Lenkijoje darbas turi būti atliekamas tiesiogiai šalies teritorijoje, o nuotolinis darbas kitoje šalyje nėra pagrindas išduoti vizą.
Vis dėlto dvejose šalyse – Kroatijoje ir Estijoje - galioja skaitmeninio klajoklio viza. Estijoje asmuo turi įrodyti, kad jo minimalus mėnesinis darbo užmokestis yra ne mažesnis nei 3 504 eurai. Kitais atvejais taikomi įprasti vizų reikalavimai, įskaitant visą buvimo laiką Šengeno šalyse galiojančio draudimo poliso įrodymą ir dokumentus, patvirtinančius, jog migrantui pakanka lėšų apsigyventi šalyje ir joje pragyventi (Estijoje - 116,8 eurai už kiekvieną dieną).
Kroatijos atveju prašoma pateikti atitinkamus dokumentus: tikslo įrodymą - darbo sutartį arba kitą dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo dirba naudodamasis ryšio technologijomis užsienio darbdaviui arba Kroatijoje neregistruotai įmonei, kelionės dokumento kopiją, draudimo polisą, nuolatines pajamas patvirtinantį dokumentą, neteistumo pažymą bei gyvenamojo būsto adresą.
Ad-hoc užklausoje skaitmenines klajoklių vizas taikančios Kroatija ir Estija pabrėžė iš šios iniciatyvos kylančią įvairiapusę naudą. Kroatija akcentavo, jog skaitmeninės klajoklių vizos taikymas leidžia pratęsti turistinį sezoną, o tai didina ekonomikos augimą ir stiprina valstybės vystymąsi. Savo ruožtu Estija atkreipė dėmesį į tai, jog šio tipo vizos atspindi pasaulinėje darbo rinkoje vykstančius pokyčius ir tampa instrumentu, pritraukiančiu informacinių ir komunikacinių technologijų sektoriaus talentus.
Nuoroda:Ad-hoc užklausa apie skaitmeninių klajoklių vizas (EN)